جدیدترین و آخرین اخبار داغ اجتماعی

کشف فسیل ۱۰ میلیون ساله ردپای آهو در ماهنشان زنجان

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زنجان با اشاره به انتقال فسیل ردپای آهو به موزه تاریخ طبیعی زنجان گفت: این فسیل با قدمت حدود ۱۰ میلیون سال، در منطقه شهرستان ماهنشان زنجان شناسایی شد.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زنجان با اشاره به انتقال فسیل ردپای آهو به موزه تاریخ طبیعی زنجان گفت: این فسیل با قدمت حدود ۱۰ میلیون سال، در منطقه شهرستان ماهنشان زنجان شناسایی شد.

حامد تقی‌بیگلو رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زنجان با اشاره به انتقال فسیل رد پای آهو به موزه تاریخ طبیعی زنجان اظهار داشت: این نمونه‌ها از روستای “شکورچی” در شهرستان ماهنشان کشف شد؛ علاوه بر ردپای آهو، رد پای علف‌خواران و گوشت‌خواران هم داخل این فسیل مشاهده می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر اطلاعات زیادی از این فسیل‌ها موجود نیست گفت: طی روزهای آتی سنگ‌های یافت شده به هم پیوسته و ساماندهی خواهند شد تا برای بازدید عموم آماده شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زنجان با تأکید بر اینکه احتمال آسیب دیدگی نمونه یافت شده به خاطر پرتردد بودن محل پیدا شدن آن، دور از ذهن نیست، اظهار داشت: برای جلوگیری از صدمه دیدن و حفظ نمونه‌های یافت شده، انتقال آن‌ها به موزه تاریخ طبیعی نهایی شد تا نمونه در یک شرایط مناسب نگهداری شود.

تقی‌بیگلو اظهار کرد: این فسیل‌ها در حال حاضر سنگ هستند اما احتمالاً لایه‌های رسوبی بودند که موقع حرکت حیوانات از آن محل، ردپای آن‌ها در آنجا افتاده و به تدریج ماندگار شده و سنگ‌های آن‌ها به دست ما رسیده است. البته قرار است این مجموعه بعد از نصب در کنار هم، به شکل قبلی بازسازی و معرفی شود.

وی با تأکید بر اینکه این رد پا نشان می دهد که آنجا زیستگاه آهوان بوده است تصریح کرد: این فسیل با قدمت حدود 10 میلیون سال تخمین زده شده که همین موضوع اهمیت فسیل کشف شده را دوچندان می‌کند.

به این مقاله امتیاز دهید
ادامه مطلب
مجلس مقابل وزارت نیرو ایستاد
منبع
دنیای اقتصاد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا