جدیدترین و داغ ترین اخبار بین الملل

کشف مقبره منبع الهام داستان بابانوئل در ترکیه امروزی +تصاویر

پژوهشگران می‌گویند موفق به کشف مقبره نیکلاس قدیس یا منبع الهام داستان بابانوئل شده‌اند که ۱۶۰۰ سال پیش در منطقه ترکیه امروزی زندگی می‌کرد.

باستان‌شناسان مقبره سنت نیکلاس یا نیکلاس قدیس را که منبع اصلی الهام داستان سانتاکلاوس یا بابانوئل به حساب می‌آید، در زیر یک کلیسای دوران بیزانس در ترکیه پیدا کردند. سنت نیکلاس در حدود ۱۶۰۰ سال پیش زندگی می‌کرد و به خاطر کمک‌های سخاوتمندانه‌اش به فقرا شناخته می‌شود.

مقبره نیکلاس قدیس زیر یک کلیسای باستانی در ترکیه که در دوره قرون وسطی به خاطر بالا آمدن سطح آب‌های دریای مدیترانه غرق شده بود، پیدا شد. ظاهرا یک کلیسای دیگر هم روی این ساختمان بنا شده بود تا از مقبره مذکور محافظت کند و همین ساختار باعث شده بود که کشف این آرامگاه تاکنون طول بکشد.

این مقبره ۱۶۰۰ ساله منبع الهام داستان بابانوئل است؟

کشف مقبره منبع الهام داستان بابانوئل در ترکیه امروزی

این یافته حالا تایید می‌کند که سنت نیکلاس در ترکیه امروزی زندگی کرده و از دنیا رفته بود. کلیسایی که در بالای این مقبره قرار گرفته، در حد فاصل قرن پنجم تا دوازدهم میلادی محلی برای عبادت مسیحیان ارتدوکس بود. این کلیسا در سال ۱۹۸۲ به فهرست میراث فرهنگی یونسکو اضافه شد.

پژوهشگران اولین بار در سال ۲۰۱۷ به این نتیجه رسیدند که این کلیسای باستانی را پیدا کرده‌اند. با این حال، فرآیند حفاری در کف این کلیسا به خاطر حساسیت کار مدت زمان زیادی طول کشید. «عثمان اراوسار»، رئیس هیئت محافظت از آثار فرهنگی آنتالیا می‌گوید: «کلیسای اول با بالا آمدن آب دریای مدیترانه غرق شد و چند قرن بعد یک کلیسای جدید روی آن ساخته شد.»

او اضافه می‌کند: «ما حالا به باقی‌مانده کلیسای اول و زمینی که سنت نیکلاس روی آن قدم گذاشته رسیدیم. کاشی‌های کلیسای اول که سنت نیکلاس روی آن‌ها راه رفته، حالا نمایان شده است.»

ادامه مطلب
قانونگذاران آمریکایی لایحه اعمال تحریم‌ها علیه ترکیه را ارائه کردند/ اردوغان در لیست تحریم

نیکلاس قدیس که به هدیه دادن به فقرا معروف بود، در آناتولی متولد شد. گفته می‌شود که او حامی کودکان، معلمان، دریانوردان و کسبه بود و بذل و بخشش‌های زیادی می‌کرد. داستان سانتاکلاوس که ما در ایران آن را با نام بابانوئل (از واژه فرانسوی پاپانوئل) می‌شناسیم، برگرفته از همین شخصیت تاریخی است که نام مستعار او در هلندی «سنتر کلاوس» بود و در گذر زمان به سانتاکلاوس تبدیل شد.

۲۲۷۲۲۷

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
خبر انلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا