جدیدترین و آخرین اخبار داغ دانش و فناوری

کشف یک نوع جدید یخ به طور تصادفی

گروهی از پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن (یو‌سی‌ال) و دانشگاه کمبریج کشف جالبی کرده‌اند. آن‌ها توانسته‌اند نوعی یخ جدید بسازند. این ماده پودر مانند ویژگی‌هایی شبیه به آب دارد و پژوهشگران بر این باورند که در قمر‌های برخی سیارات منظومه شمسی هم وجود داشته باشد. دانشمندانی که این آزمایش را انجام داده‌اند معتقدند از این تجربه اطلاعات مهمی درباره آب به دست می‌آوریم. آن‌ها یخ معمولی را با گوی‌های فولادی در ظرفی قرار دادند و در فرآیندی که آسیاب گلوله‌ای یا گوی‌آس نامیده می‌شود تا دمای منفی ۲۰۰ درجه سلسیوس سرد کردند و در نهایت شگفتی دیدند که اتفاق جالبی افتاد.

گروهی از پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن (یو‌سی‌ال) و دانشگاه کمبریج کشف جالبی کرده‌اند. آنها توانسته‌اند نوعی یخ جدید بسازند.

این ماده پودر مانند ویژگی‌هایی شبیه به آب دارد و پژوهشگران بر این باورند که در قمر‌های برخی سیارات منظومه شمسی هم وجود داشته باشد.

دانشمندانی که این آزمایش را انجام داده‌اند معتقدند از این تجربه اطلاعات مهمی درباره آب به دست می‌آوریم.

یخ جدید چگونه ساخته شد؟

در‌واقع ساخته شدن آن اتفاقی بود.

کریستف سالزمن، از پژوهشگران کالج دانشگاهی لندن در این پروژه می‌گوید: «این یکی از تجربه‌های نه چندان جدی آخر هفته ما بود که فقط آن را انجام دادیم تا ببینیم به چه نتیجه‌ای می‌رسیم».

آنها یخ معمولی را با گوی‌های فولادی در ظرفی قرار دادند و در فرآیندی که آسیاب گلوله‌ای یا گوی‌آس نامیده می‌شود تا دمای منفی ۲۰۰ درجه سلسیوس سرد کردند و در نهایت شگفتی دیدند که اتفاق جالبی افتاد.

یک نوع جدید یخ به طور تصادفی کشف شدآزمایش از اینجا شروع شد

دکتر الکساندر روسو فینسن، سرپرست پژوهش در دپارتمان شیمی کالج دانشگاهی لندن می‌گوید: «ما یخ را مدت طولانی به شدت به‌هم زدیم تا تمام ساختمان کریستال‌های آن از بین رفت. پس از آن به جای آنکه قطعات ریز یخ به ‌جا بماند دریافتیم که به‌کلی ماده جدیدی یافته‌ایم که ویژگی‌های جالب‌توجهی دارد».

پس از کشف یخ جدید دانشمندان با پرتو ایکس آن را بررسی کردند تا ویژگی‌های آن را دریابند.

واقعیت‌هایی درباره یخ

یخ آبی است که یخ زده است

آب وقتی به دمای زیر صفر درجه سلسیوس برسد منجمد می‌شود

اگر آب به سرعت یخ بزند یخ کدر خواهد شد چون حباب‌های هوا در آن باقی می‌ماند

دریا‌یخ یا یخ دریا، یخی است که در مناطق سرد در نوار ساحلی ایجاد می‌شود

یخ بر آب شناور می‌ماند که برای شکل جامد یک مایع وضعیتی نامعمول است

یخ جدید چه فرقی با یخ معمولی دارد؟

محققان در جستجوی مشاهده شکل آرایش مولکولی آن بودند، چگونگی قرار‌گیری گروه اتم‌هاست که همه آنچه در جهان هستی وجود دارد از آنها تشکیل شده است.

هر‌چند وقتی دقیق‌تر آن را بررسی کردند دریافتند که یخ جدید فاقد آرایش مولکولی منظم است و جامد آریخت یا آمورف است (جامدی که مولکول‌های آن شکل منظمی ندارند).

یک نوع جدید یخ به طور تصادفی کشف شدگروه پژوهشی توانست از یخ جدید تصاویر کامپیوتری تهیه کند. در تصویر سمت چپ ساختمان یخ معمولی را می‌بینید و در تصویر سمت راست ساختمان یخی که کشف شده است

یخ جدید با یخی که به‌طور معمول از آن استفاده می‌کنیم و ساختاری با الگو‌ی شش‌ضلعی‌‌های منتظم دارد فرق دارد.

یخ جدید هم‌چنین چگالی یا جرم‌حجمی مشابه آب دارد و به همین دلیل پژوهشگران آن را یخ آریخت با چگالی متوسط نامیده‌اند.

یک نوع جدید یخ به طور تصادفی کشف شدیخ می‌تواند نقش‌های زیبایی مانند آنچه بر این پنجره یخ‌زده می‌بینید ایجاد کند

پژوهشگران معتقدند یخ جدیدی که کشف کرده‌اند شاید شیشه‌ای‌ترین وضعیت آب مایع باشد و نمونه‌ای از آب مایع در شکل جامد است همانطور که شیشه‌ای که در پنجره‌ها استفاده می‌شود شکل جامد دی‌اکسید سیلیسیم یا سیلیکا مایع است.
هرچند برخی از دانشمندان معتقدند به‌هیچ‌عنوان شبیه آب جامد نیست و به‌کلی ماده دیگری است.

 

یک نوع جدید یخ به طور تصادفی کشف شداحتمال دارد در قمر‌های سیاره مشتری از این یخ تازه‌کشف‌شده وجود داشته باشد

دانشمندان معتقدند که یخ جدید یا یخ آریخت با چگالی متوسط احتمال دارد در قمر‌های سیاره‌های منظومه شمسی مانند مشتری و مریخ وجود داشته باشد به دلیل اینکه جز‌ر ‌و مد در این سیاره‌های غول‌پیکر گازی می‌تواند همان نیرو و فشار حرکت دادن محفظه مورد‌آزمایش پژوهشگران را ایجاد کند.

به‌علاوه گروه پژوهش دریافت که یخ آریخت با چگالی متوسط وقتی گرم شود و از حالت بلوری در‌بیاید مقدار عظیمی گرمای قابل انفجار آزاد می‌کند پس پتانسیل و امکان ایجاد «یخ‌لرزه» یا زلزله یخی را در قمر‌هایی مانند گانیمد، قمر سیاره مشتری دارد که از یخی با چند کیلومتر ضخامت پوشیده شده است.

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا