جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

کنترل آلرژی بهاره با این روشها

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که با شروع فصل بهار دچار حساسیت های فصلی می شوند و به اصطلاح اشکشان در می آید، باید راههای کنترل آن را بلد باشید تا عوارض آن را به حداقل برسانید.

اگر شما هم جزو آن دسته افرادی هستید که با شروع فصل بهار دچار حساسیت‌های فصلی می‌شوند و به اصطلاح اشکشان در می آید، باید راههای کنترل آن را بلد باشید تا عوارض آن را به حداقل برسانید.

با آغاز فصل بهار و رویش طبیعت، درختان و گل‌ها شروع به آزاد کردن گرده در هوا می‌کنند که استشاق این گرده‌ها می‌تواند باعث بروز علائم آلرژی شود؛ البته باید گفت که گرده گیاهان تنها محرک آلرژی در فصل بهار نیست و پراکنش قارچ‌ها و گرد و عبار در اثر بارش‌های بهاری قارچ‌ها ممکن است داخل و خارج خانه‌مان رشد کنند. علاوه بر آن وقتی که خانه تکانی انجام می‌دهیم، گرد و غبار در منزل پراکنده می‌شود.

در شرایط آلرژیک، فرد با مشکلاتی چون عطسه، گرفتگی یا آبریزش بینی، چشمان اشک آلود و قرمز، خارش گوش،بینی، دهان، چشم‌ها، احتقان گوش و ترشحات پشت بینی روبرو می شود و در شرایط حادتر تنگی تفس، سرفه و سردرد را هم تجربه خواهد کرد.

دکتر سیدعلیرضا مهدویانی عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره آلرژی فصلی و چگونگی به حداقل رساندن علایم آن گفت: به نظر می‌رسد به دلیل تنوع اقلیمی در ایران شروع آلرژی بهاره در همه ایران در یک زمان نیست، به عنوان مثال ساکنین مناطق جنوبی ایران ممکن است در زمانی نزدیکتر (مانند ماه های بهمن و یا اسفند) دچار علائم این بیماری شوند.

فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری در تعریف آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک فصلی گفت: آلرژی بهاره یا رینیت آلرژیک فصلی به نام تب یونجه نیز نامیده می‌شود که یکی از شایعترین بیماری های آلرژیک در دنیا و نیز در کشور ما ایران است.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی در خصوص علائم این بیماری اظهار کرد: در واقع همه ساله با شروع فصل بهار تعداد زیادی از مردم دچار علائم عطسه، خارش و آبریزش بینی، خارش چشم، اشک ریزش، احیانا سرفه و تنگی نفس می شوند. این دسته از بیماران درواقع دارای آلرژی بهاره و یا به اصطلاح علمی رینیت آلرژیک هستند.

 

دکتر مهدویانی با بیان اینکه علت بروز این بیماری مانند سایر بیماری های آلرژیک عوامل ژنتیک (حساسیت به عوامل آلرژن) و نیز وجود عوامل محیطی که در راس آن گرده گیاهان (Pollens) هستند افزود: این عوامل آلرژن می‌توانند افراد آلرژیک را از هر گروه سنی اعم از کودک و بزرگسال تحت تاثیر قرار دهد، این گرده‌ها بر اساس منطقه جغرافیایی هر ناحیه و نیز اقلیم گیاهی هر منطقه و نیز فصل متفاوت است.

وی در ادامه گفت: در مناطق معتدل مانند کشور ما معمولا درختان در ابتدای بهار گرده افشانی می‌کند و در تابستان چمن‌ها (Grasses) و در ابتدای پاییز علف‌های هرز (weeds) بیشترین مسئول گرده افشانی هستند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد: به نظر می‌رسد به دلیل تنوع اقلیمی در ایران و مناطق مختلف جغرافیایی شاید شروع آلرژی بهاره در همه ایران در یک زمان نباشد، به عنوان مثال ساکنین مناطق جنوبی ایران ممکن است در زمانی نزدیک تر (مانند ماه های بهمن و یا اسفند) دچار علائم این بیماری شوند.

گرم شدن زمین و تغییر زمان آلرژی 

به گفته دکتر مهدویانی در طی چند سال اخیر به دلیل پدیده گرم شدن تدریجی کره زمین (global warming) زمان گرده افشانی گیاهای تغییر کرده بنابراین فصل پیدایش این بیماری نیز می تواند تغییر کند.

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی تاکیدکرد: اگر چه ممکن است این بیماران با مصرف داروهای آنتی هیستامین ساده (بدون نیاز به تجویز پزشک) که اصطلاحاً OTC (Over the counter  ) نامیده می‌شوند به ظاهر کنترل شوند ولی در واقع آلرژی بهاره یک بیماری قلمداد شده و این افراد دارای اختلال در کیفیت زندگی (Quality of life) و اختلال در خواب و نیز شرایط همراه مانند سینوزیت،اوتیت و نیز آسم باشند و به این علت این افراد باید حتما به پزشک مراجعه کنند.

دکتر مهدویانی درباره پیشگیری و درمان این بیماری افزود: بهترین راه مقابله با آلرژی بهاره اجتناب از گرده گیاهان است. توجه داشته باشیم که یک بخش مهم از بهار در طبیعت بودن و لذت از هوای بهاری است اما برای افرادی که مبتلا به آلرژی بهاره هستند ممکن است لذت از طبیعت تنها از پشت پنجره اتاق میسر باشد با وجود این اگر پیشگیری‌های صحیح اتخاذ شود دلیلی وجود ندارد که حتی افراد با شدیدترین حالات این بیماری از گردش در طبیعت لذت نبرند.

چند توصیه ساده به مبتلایان

این فوق تخصص آلرژی و ایمونولوژی بالینی  به افراد مبتلا به آلرژی فصلی توصیه کرد: فعالیت های روزانه حتی المقدور در روز از صبح زود به اواسط روز موکول شود چرا که حداکثر بار آلرژن ها در سطح زمین در ابتدای صبح و نیز انتهای روز است، یک خانه تکانی مناسب انجام شود و پنجره ها، قفسه های کتاب، سیستم های تهویه از گرد و خاک و کپک ها و قارچ های احتمالی که در طول زمستان جمع شده اند پاک شوند، در روزهای بادی و گرم در خانه بمانید، هنگام حرکت با ماشین از سیستم تهویه داخل ماشین استفاده کنید که به جای اینکه پنجره های ماشین را پایین بکشید.

وی در پایان یادآور شد: هر شب قبل از خواب دوش بگیرید، پوشش بستر خود را هفتگی در آب داغ بشویید، آنتی هیستامین‌ها و استروئیدهای داخل بینی در کنترل علائم آلرژی بهاره بسیار موثرند و برای مصرف این دارو بهتر است توسط پزشک متخصص ویزیت شوید و در خاتمه آلرژیست ( پزشکی که با بیماری شما و نیز نوع گرده های منطقه ای که در آن زندگی می کنید آشناست) می‌تواند در تعیین نوع آلرژن‌های مسئول بیماری شما و نیز راه‌های مقابله با آن به شما کمک کند.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
ایرنا
دکمه بازگشت به بالا