جدیدترین و داغ ترین اخبار بین المللجدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

گفت وگوی ایران و روسیه در خصوص برجام و مسائل امنیتی

وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه اعلام کرد، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه این کشور در روزهای ۷ و ۸ ماه اوت (۱۶ و ۱۷ مرداد) با همتایان ایرانی خود علی باقری کیانی و رضا نجفی در مورد آینده برجام و سایر مسائل امنیتی گفت و گو کرد.

وزارت امور خارجه روسیه روز سه شنبه اعلام کرد، سرگئی ریابکوف معاون وزیر امور خارجه این کشور در روزهای ۷ و ۸ ماه اوت (۱۶ و ۱۷ مرداد) با همتایان ایرانی خود علی باقری کیانی و رضا نجفی در مورد آینده برجام و سایر مسائل امنیتی گفت و گو کرد.

در این بیانیه آمده است: تمرکز اصلی بر دورنمای احیای برجام قرار داشت. دو طرف بر تعهد خود به تلاش‌های بیشتر برای حفظ، احیای و اجرای کامل برجام تاکید کردند. برجام یک توافق مهم است که قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد آن را تایید کرده و هیچ جایگزین منطقی دیگری ندارد.

بر اساس بیانیه این وزارتخانه، طرفین بر غیرقابل قبول بودن هرگونه تلاش از سوی غرب برای تحمیل طرح‌ها و رویکردهای جدید به بهانه حل مشکلات مربوط به برجام که به همکاری‌های مشروع و دوجانبه سودمند روسیه و ایران در زمینه‌های مختلف آسیب می‌زند، تاکید کردند.

در این بیانیه اضافه شده است: روسیه و ایران درک مشترکی از چالش‌های جامعه بین‌الملل در اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ به دلیل سیاست اشتباه «فشار حداکثری بر تهران» از سوی آمریکا و متحدانش دارند.

وزارت خارجه روسیه توضیح داد: مقامات روسیه و ایران در جریان رایزنی‌ها همچنین در خصوص مواضع خود در مورد طیف وسیعی از مسائل بین‌المللی از جمله روند بازنگری معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای، وضعیت سازمان منع تسلیحات شیمیایی، مشکلات امنیت زیستی و اقدامات لازم برای هماهنگی با یکدیگر و جلوگیری از یک مسابقه تسلیحاتی در فضا گفتگو کردند.

به گزارش ایرنا, «سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه ضمن اشاره به اینکه آینده برجام به تصمیم آمریکا و اروپا بستگی دارد، گفت، زمان آن خواهد رسید که ایران عضو کامل گروه بریکس شود اما این مساله زمان خواهد برد.

ریابکوف امروز در جمع خبرنگاران در حاشیه کنفرانس “ایران و بریکس” در تهران گفت که نمی‌تواند یک جدول زمانی مشخص برای عضویت ایران در گروه بریکس بدهد زیرا تلاش برای پیشرفت این روند در حال انجام است.

معاون وزیر خارجه روسیه در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد اینکه آینده برجام را چگونه تصور می‌کند، گفت: آینده برجام واقعا به همکاران ما در آمریکا و اتحادیه اروپا بستگی دارد. من می‌دانم قطعا دوستان ایرانی ما آماده بازگشت به برجام اصلی هستند.

معاون وزیر خارجه روسیه همچنین در پاسخ به خبرنگاری که در مورد دیدار او با “علی باقری” همتای ایرانی‌اش سوال پرسیده بود، گفت که با باقری در خصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت صحبت کرده و در آنجا غربی‌ها در تلاشند روایت‌های بسیار اشتباهی را در خصوص ایران و روسیه و همکاری‌های قانونی در عرصه‌های مختلف جا بیندازند.

وی اشاره کرد که همچنین در مورد نحوه ایستادن در برابر این مسائل و اینکه لازم است چه کاری انجام شود تا دبیرخانه سازمان ملل بیشتر در کنترل غربی‌ها قرار نگیرد، گفتگو صورت گرفت.

ریابکوف با اشاره به اینکه در مورد بریکس هم با باقری صحبت کرده، ادامه داد: درباره مسائل مرتبط با بریکس صحبت کردیم، چون ما آشکارا به این نتیجه رسیدیم که ایران یکی از نامزدهای قوی برای تبدیل شدن به یکی از اعضای کامل بریکس است. درباره برخی موضوعات مربوط به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هم گفت‌وگو کردیم

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
انتخاب
دکمه بازگشت به بالا