جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

۱۰ هزار خودروی برقی وارد کشور شد / زمان دور جدید عرضه خودروهای وارداتی

معاون وزیر صمت از ثبت نام ۱۴۰ هزار نفر برای خرید خودروی برقی خبر داد و گفت: تاکنون ۱۰ هزار خودروی برقی وارد کشور شده، بنابراین برای تحویل به متقاضیان از شیوه قرعه‌کشی استفاده می‌کنیم.

معاون وزیر صمت از ثبت نام ۱۴۰ هزار نفر برای خرید خودروی برقی خبر داد و گفت: تاکنون ۱۰ هزار خودروی برقی وارد کشور شده، بنابراین برای تحویل به متقاضیان از شیوه قرعه‌کشی استفاده می‌کنیم.

مهدی ضیغمی امروز در نشست خبری با اشاره به عرضه خودروهای برقی در سامانه یکپارچه، گفت: با ایجاد سامانه عرضه خودروهای برقی، عرضه این خودروهای وارداتی از هفته گذشته آغاز شده است بطوری که متقاضیان باید مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان را بصورت وکالتی نزد یکی از بانک‌های واجد شرایط بلوکه می‌کردند و سپس نسبت به انتخاب خودروی برقی مورد نظر خود در سامانه اقدام می‌کردند.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه مهلت انتخاب خودروهای برقی تا ساعت ۲۳:۵۹ امروز شنبه پنجم خرداد است، گفت: باید این نکته تأکید کنم که این مهلت قابل تمدید نیست.

مدیر طرح واردات خودرو وزارت صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: ۱۴۰ هزار نفر با واریز وجه ۱۰۰ میلیون تومان نسبت به وکالتی کردن حساب خود برای خرید خودرو برقی اقدام کرده‌اند و احتمالا همین تعداد نیز برای انتخاب خودروی برقی در سامانه اقدام کنند.

به گفته ضیغمی، تعداد خودروهای برقی وارد شده به کشور تاکنون ۱۰ هزار دستگاه است اما اولویت بندی برای تحویل خودروهای برقی به متقاضیان براساس قرعه‌کشی انجام می‌شود و ۱۰ هزار نفر بر اساس قرعه‌کشی در نوبت تحویل این خودروها قرار می‌گیرند و در مدت ۹۰ روز که سازمان حمایت تعیین کرده این خودروها تحویل مشتریان می‌شود.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: بعد از قرعه‌کشی و اولویت‌بندی، ثبت‌نام سایر متقاضیان خرید خودروهای برقی ابطال می‌شود و لذا متقاضیان خرید خودروهای برقی باید در دوره‌های بعدی که از طریق سامانه اعلام می‌شود نسبت به بلوکه کردن پول در نزد یکی از بانک ها اقدام و سایر مراحل ثبت‌نام را طی کنند.

وی افزود: بنابراین متقاضیانی که از طریق قرعه‌کشی در اولویت قرار نگیرند دیگر نمی‌توانند خودرو تحویل بگیرند و در دوره‌های بعدی باید نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

معاون وزیر صنعت، اضافه کرد: از ۱۴۰ هزار نفری که مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان در حساب بانکی برای خرید خودروی برقی ثبت‌نام کرده‌اند هنوز تعدادی نسبت به انتخاب خودروی برقی اقدام نکرده‌اند.

ضیغمی اظهار داشت: در صورتی که این افراد تا پایان مهلت انتخاب خودرو نسبت به انتخاب خودروی برقی اقدام نکنند در دوره‌های بعدی نمی‌توانند خودرویی را انتخاب کنند مگر اینکه دوباره نسبت به واریز وجه و ثبت‌نام اقدام کنند به عبارتی برای خرید باید دوباره از ابتدا ثبت‌نام انجام دهند.

وی بیان داشت: برای عرضه خودروی برقی به متقاضیان صف تشکیل نمی‌دهیم و لذا همین تعداد ۱۰ هزار دستگاه را عرضه می‌کنیم.

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران اظهار داشت: براساس ابلاغ به بانک‌ها از دوشنبه هفته جاری بانک‌ها حداکثر ظرف ۴۸ ساعت باید نسبت به آزادسازی پول‌های بلوکه شده متقاضیان اقدام کنند.

چرا واردکنندگان تمایلی به ترخیص سریع خودروهای وارداتی ندارند؟

وی در مورد واردات خودروهای بنزینی هم به ارائه توضیحاتی پرداخت و گفت:حجم قابل توجهی خودروی وارداتی وارد کشور شده تعدادی نیز وارد منطقه شده است اما واردکنندگان به علت هزینه‌های کمتر انبارداری ترجیح می‌دهند این خودروها را تا زمانی که ارز به آنها تخصیص یابد در کشورهای منطقه نگهداری کنند و بعد از تخصیص ارز نسبت به ورود آن به کشور اقدام کنند.

مدیر طرح واردات خودروی وزارت صمت اظهار داشت: در دور چهاردهم عرضه خودروهای بنزینی که حدود دو هفته قبل در سامانه عرضه خودروهای وارداتی صورت گرفت حدود ۸ هزار خودرو از بین بهترین برندهای جهان عرضه شد اما استقبال خوبی از سوی متقاضیان صورت نگرفت.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۲۲ هزار دستگاه خودروی خارجی به کشور وارد شده است، گفت: از این میزان بیش از ۱۳ هزار خودرو از گمرکات ترخیص شده است و بخشی از آن نیز به متقاضیان تحویل شده است.

دور جدید عرضه خودروهای وارداتی بنزینی در سامانه طی روزهای آینده

رئیس سازمان توسعه تجارت ایران بیان داشت: بعد از سه دوره عرضه خودروهای وارداتی باید خودروها در سامانه مازاد عرضه شوند و در صورتی که در سامانه مازاد نیز خودرو به فروش نرود قابل فروش توسط وارد کننده است اما هنوز این موضوع را مصوب و ابلاغ نکرده‌ایم.

وی بیان داشت: متقاضیان خودروهای وارداتی که در اسفند سال ۱۴۰۱ برای خرید این خودروها ثبت نام کرده اند بهتر است نسبت به انتخاب خودروهای خود اقدام کنند زیرا احتمال دارد سامانه ۱۴۰۱ بسته شود و اولویت‌ها ابطال شود و ثبت نام جدید برای متقاضیان خرید خودروهای وارداتی انجام شود که شرایط آن نیز فعلا بصورت دقیق مشخص نیست.

ضیغمی افزود: بهترین برندهای خودرو را در سامانه عرضه کرده‌ایم و لذا متقاضیان بهتر است هر چه زودتر خودروهای خود را از میان همین برندها انتخاب کنند.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: عرضه خودرو‌های وارداتی احتمالا در بستر سامانه ادامه می‌یابد اما ممکن است روش‌های عرضه متفاوت شود.

وی بیان داشت: دور جدید عرضه خودروهای وارداتی بنزینی در سامانه طی روزهای آتی برگزار می شود در این دوره نیز دارندگان اولویت های قبلی اجازه انتخاب خودرو داده می شود اما با توجه به اینکه حجم عرضه فراتر از تعداد اولویت های باقی ماند در سامانه است بزودی بخشی از این خودروها که از بین برندهای معتبر اروپایی و … در قالب عرضه مازاد به فروش می.رسد.

معاون وزیر صمت اظهار داشت: به دنبال آن هستیم که از تابستان ۱۴۰۳ متقاضیان خودروهای وارداتی بتوانند دسترسی آسان تری به این خودروها داشته باشند بنابراین با ابطال اولویت‌های ۱۴۰۱ ثبت‌نام جدید برای خودروهای وارداتی بنزینی را آغاز می‌کنیم.

ضیغمی بیان داشت: فرآیند اجرایی کردن تخصیص ارز به خودروهای جانبازان در دست انجام است و بزودی نتایج آن اعلام می شود. همچنین درخصوص تخصیص ارز به سایر خودروهای وارداتی (برقی، بنزینی، هیبریدی) دستورالعمل هایی در دست انجام است و همکاری خوبی را در این زمینه شاهد هستیم.

وی بیان داشت: درخصوص شماره‌گذاری خودروهای وارداتی نیز با همکاری پلیس راهور سرعت تخصیص پلاک ملی به خودروهای صفر کیلومتر وارداتی افزایش یافته است و در حال حاضر به صورت روزانه تعداد قابل توجهی از خودروهای وارداتی به دست خریداران می‌رسد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
دنیای اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا