جدیدترین و آخرین اخبار داغ اجتماعیجدیدترین و آخرین اخبار داغ دانش و فناوری

۳ تغییر مهم در کنکور ۱۴۰۲

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص تغییرات کنکور ۱۴۰۲ گفت: ما به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کردیم که طبق قانون باید مصوباتی که در حوزه کنکور تصویب می شود باید یک سال قبل از آزمون اطلاع رسانی شود بنابراین اگر مصوبه ابلاغ شود ما سه تغییر اساسی در کنکور آینده خواهیم داشت.اولین تغییر این است که در صورت اعلام مصوبه جدید زیرگروه ها از بین خواهد رفت و تاثیر گروه ها باید توسط آموزش و پرورش برنامه ریزی شود دوم اینکه ما دیگر در کنکور آزمون عمومی نخواهیم داشت و آزمون تخصصی نیز دوبار در سال برگزار می شود و در نهایت تاثیر سوابق تحصیلی نمرات سال دوازدهم به ۶۰ درصد خواهد رسید.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید براینکه اجرای آزمون تماما هوشمند و بدون کاغذ از سال ۱۴۰۳ قطعی است گفت: براساس آن داوطلبان می توانند حداقل ماهی یکبار یا دو ماه یکبار در کنکور آزمایشی شرکت کنند و نمره هر کدام از آزمون‌ها از نظر داوطلبان بهتر باشد به عنوان نمره رسمی به سازمان سنجش اعلام کنند.

دکتر عبدالرسول پورعباس پیش از ظهر امروز در نشست خبری که به منظور تشریح نحوه برگزاری آزمونهای سال ۱۴۰۱ و اعلام برنامه های سازمان سنجش در سه سال آینده برگزار شد، تاکید کرد: در آزمون سراسری سال جاری یکسری تغییراتی را ایجاد کردیم، یکی از تغییرات این است که برخلاف آزمون سال گذشته میزان تاثیر سوایق تحصیلی از ۳۰ به ۴۰ درصد با تاثیر مثبت افزایش یافته است. در حوزه دفترچه های عمومی و اختصاصی نیز تغییرات شکلی ایجاد نمودیم.

وی تاکید کرد: داوطلبان کنکور ۱۴۰۱ یک دفترچه عمومی و دو دفترچه اختصاصی خواهند داشت و پاسخنامه ها به شکل هوشمند خواهد بود. به طوری که صبح روز پنجشنبه هشتم تیر ماه سال جاری، امتحانات مختص ریاضیات برگزار می شود و داوطلبان در امتحان اول برای ۱۰۰ سوال ۷۵ دقیقه زمان خواهند داشت و بلافاصله توزیع دفترچه های اختصاصی آغاز می شود و داوطلبان باید در ۸۰ دقیقه دفترچه شماره ۲ را پاسخ بدهند.

رئیس سازمان سنجش گفت: دفترچه شماره ۳ داوطلبان به همراه پاسخنامه شامل دو درس فیزیک و شیمی خواهد بود که با زمان ۸۰ دقیقه برای ۷۰ سوال توزیع خواهد شد. در واقع این دفترچه ها دو بلوک هستند یک بلوک برای فیزیک و یک بلوک برای شیمی و همزمان با آزمون داوطلبان ریاضی، آزمون داوطلبان علوم انسانی نیز برگزار می‌شود و تعداد سوالات زبان آن با داوطلبان ریاضی یکی است و به طور کلی آزمون سه ساعت و ۵۵ دقیقه زمان خواهد برد.

پورعباس افزود: بنابراین در آزمون امسال داوطلبان گروه انسانی و ریاضی ۳ دفترچه و ۳ پاسخنامه در اختیار دارند و در آزمون تجربی یک دفترچه و پاسخنامه اختصاصی توزیع می شود که این دفترچه مختص داوطلبان بهیاری می‌باشد. در آزمون هنر و زبان نیز دو دفترچه و دو پاسخنامه عمومی و اختصاصی در اختیار داوطلبان قرار می‌گیرد.

وی از ارتقای امنیت و استانداردهای کنکور سال جاری خبر داد و گفت: ما در این زمینه بازنگری اساسی در حوزه های برگزاری امتحان انجام دادیم و تقریبا در هر هفته به سه استان سفر می کنیم و توضیحات لازم در خصوص آزمون و عوامل اجرایی خواهیم داد؛ ضمن اینکه وزارت اطلاعات و پلیس به همراه نهادها و سازمانهای دیگر همکاری های خوبی با ما دارند به همین جهت استانداردهای برگزاری آزمون در حوزه ها در کنار امنیت و آرامش و امکانات رفاهی داوطلبان بالا رفته است.

پورعباس در خصوص آخرین وضعیت سهمیه ورود به دانشگاه ها نیز گفت: اصلاح سهمیه ها در حال حاضر در کمیسیون شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار دارد و هنوز به صحن شورا نرفته است بنابراین اگر هم تغییراتی در این زمینه ها داشته باشیم برای سالهای بعد اعمال می‌شود؛ اما به طور کلی پیشنهادات مختلفی در مورد سهمیه ها مطرح می شود که هنوز به نتیجه نهایی نرسیده ایم.

وی با اشاره به افزایش هزینه های برگزاری کنکور جاری گفت: برخلاف سال گذشته که ۵ دفترچه و ۵ پاسخنامه منتشر شد امسال ۱۴ دفترچه به همراه ۱۴ پاسخنامه داریم که این مساله، هزینه های ما را افزایش داده است، البته قولهایی برای جبران کسری بودجه داده شده است.

رئیس سازمان سنجش با تاکید براینکه نتایج تمامی آزمونهای سراسری، ارشد و دکتری تا پایان شهریور اعلام می شود گفت: پذیرفته شدگان از ابتدای مهر در کلاسهای آموزشی حاضر خواهند شد.

وی در خصوص نحوه طراحی سوالات کنکور نیز گفت: در این زمینه جلسات مختلفی را برگزار کردیم و حذفیات درس مشخص است و سوالات به شکل محتوایی از سالهای دهم، یازده و دوازدهم طراحی خواهد شد و در نهایت از بین سوالات مطرح شده، سوالات به شکل تصادفی برای آزمون انتخاب و درصد خطای آن نیز کاهش می یابد.

وی با تاکید براینکه پروتکلهای بهداشتی کنکور امسال تغییرات زیادی نخواهد داشت، گفت: این پروتکلها طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا اجرایی می شود و فاصله صندلی ها درکلاسهای آزمون یک متر خواهد بود ضمن اینکه اعلام کردیم اقلام بهداشتی مورد نیاز در حوزه ها توزیع شود.

رئیس سازمان سنجش در خصوص تغییرات کنکور ۱۴۰۲ نیز گفت: ما در این زمینه دو قانون داریم؛ یک قانون مصوب سال 1392 مجلس است که در سال ۹۵ نیز اصلاح شد و برمبنای آن شورای سنجش و پذیرش تشکیل شد که تصمیمات مورد نظر کنکور را تصویب می کند و یک قانون نیز با عنوان مصوبه که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد.

وی ادامه داد: دو قانون فوق یعنی مصوبات مجلس و شورای عالی انقلاب فرهنگی در خصوص کنکور ۱۴۰۲ با تعارضاتی همراه است چرا که مصوبه شورا به خصوص در بندآخر قوانین مجلس را ملغی اعلام می‌کند و به همین جهت قرار است شورایعالی انقلاب فرهنگی اصلاحیه ای تدوین و توسط رئیس جمهور ابلاغ کند که در نهایت ما تلفیقی از مصوبه شورا ومجلس را برای سال آینده خواهیم داشت.

وی تاکید کرد: ما به دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام کردیم که طبق قانون باید مصوباتی که در حوزه کنکور تصویب می شود باید یک سال قبل از آزمون اطلاع رسانی شود بنابراین اگر مصوبه ابلاغ شود ما سه تغییر اساسی در کنکور آینده خواهیم داشت.اولین تغییر این است که در صورت اعلام مصوبه جدید زیرگروه ها از بین خواهد رفت و تاثیر گروه ها باید توسط آموزش و پرورش برنامه ریزی شود دوم اینکه ما دیگر در کنکور آزمون عمومی نخواهیم داشت و آزمون تخصصی نیز دوبار در سال برگزار می شود و در نهایت تاثیر سوابق تحصیلی نمرات سال دوازدهم به ۶۰ درصد خواهد رسید.

وی تاکید کرد: قرار است اصلاحیه مصوبه فوق از سوی شورای انقلاب فرهنگی این هفته یا حداکثر تا هفته آینده به ما ابلاغ شود. در این صورت آزمونهای سال آینده بر مبنای تلفیقی این قوانین که جزئیات آن اعلام خواهد شد، برگزار می شود.

پورعباس یادآور شد: در آزمون سال ۱۴۰۳ نیز تحول اساسی رخ خواهد داد و شعار ما این است که آزمون بدون کاغذ برگزار کنیم. چرا که هزچه میزان هوشمندی یک آزمون بیشتر باشد آزمونی استاندارد، راحت‌تر و ایمن تر خواهیم داشت که البته ما در این زمینه یک مرکز نواوری و هوشمندسازی در سازمان سنجش ایجاد و جلساتی با معاونت علمی خواهیم داشت تا از پتانسیل های آزمون سازی شرکتهای دانش بنیان استفاده کنیم.

وی افزود: امیدوار هستیم فرآیندهای آزمون هوشمند امسال طراحی، کدنویسی، اجرا و تست شود تا در این صورت بخشی از آزمونهای ۱۴۰۲ و تمام آزمون ۱۴۰۳ به صورت هوشمند و بدون کاغذ برگزار شود.

دکتر پورعباس تاکید کرد: ممکن است ما در سال ۱۴۰۳ به صورت ماهیانه یا دو ماه یکبار یک آزمون آزمایشی داشته باشیم تا داوطلبان با سوالات آزمون آشنا شوند. اما قطعا دو آزمون رسمی نیز خواهیم داشت که داوطلبان بنابر اختیار خود می توانند نمره یکی از آزمونها و حتی آزمون آزمایشی را به عنوان آزمون واقعی خود اعلام کنند. همچنین نمره کسب شده داوطلبان دو سال اعتبار خواهد داشت .

وی در خصوص طراحی بانک سوال آزمونها نیز گفت: در واقع نحوه پایش و ممیزی کردن سوالات در کنکور سال ۱۴۰۳ با فرآیند جدیدی انجام می شود و ما پورتالی را طراحی خواهیم کرد که اساتید و معلمان با تجربه بتواند سوالات خود را به صورت الکترونیکی کسب کنند و بعد از پایش این سوالات هیات ممیزی سوالاتی را انتخاب و به بانک سوالات اضافه می کند البته سوالات انتخابی قبل از استفاده تست خواهند شد و بعد در بانک سوالات می‌نشینند.

وی ادامه داد: سوالات آزمون الکترونیکی به شکل هوشمند طراحی می شوند و بعد از آزمون مجددا به مخزن برمی گردند یعنی دیگر ما سوالات را پخش نمی کنیم. ضمن اینکه به سمتی می رویم که هم سوالات متنوع باشد و هم اینکه ممکن است ما علاوه بر سوالات ۴ گزینه ای سوالات چند گزینه ای هم داشته باشیم که هر سوال چند پاسخ صحیح داشته باشد.

وی در پایان گفت: پیش بینی ما این است در آزمون الکترونیکی هر سال بیش از ۵۰۰ هزار داوطلب شرکت داشته باشند و پذیرش‌ها نیز از مهر ماه اتفاق خواهد افتاد که اگر قانونی در تغییر پذیرش‌ها صورت بگیرد ما آن را اعلام خواهیم کرد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
انتخاب
دکمه بازگشت به بالا