جدیدترین و داغ ترین اخبار سیاسی

5 گزینه هسته‌ای علیه بدعهدی

به گزارش افکارنیوز، این تهدیدات از توئیت موسویان دیپلمات سابق آغاز شد که از شروع اقدامات متقابل ایران علیه تحریم های آمریکا در آستانه سالگرد خروج این کشور از برجام(18اردیبهشت/8 می) خبر داده بود و سپس به سخنرانی تند سید عباس عراقچی معاون ظریف در ترکیه رسید: «در حالی که برجام به دلیل موضع آمریکا به مخاطره افتاده هر لحظه امکان پایان یافتن آن وجود دارد».
آخرین حلقه این سه گانه را بهزاد صابری مشاور ظریف کامل کرد و در توئیتش با اشاره به ماده 26 برجام نوشت: «اگر ایران در اجرای بند ۲۶ برجام و در پاسخ به اعمال دوباره تحریم‌های هسته‌ای از سوی آمریکا تصمیم بگیرد که اندکی اجرای تعهدات خود را کاهش دهد، در واقع این صرفاً کمکی به حقوق شناخته شده برای آن در خود توافق است.»اما بند 26 که در آن آمده «…دولت ایالات متحده از اعمال تحریم‌های جدید مرتبط با هسته‌ای خودداری خواهد کرد و ایران اعلام کرده است که تحمیل چنین تحریم‌های جدید مرتبط با هسته‌ای را به منزله مبنایی برای توقف کلی یا جزئی اجرای تعهدات خود وفق این برجام، تلقی خواهد نمود» تنها ماده تصریح کننده حق ایران برای کاهش تعهداتش طبق برجام نیست.
آخرین بند برجام (ماده37) و در آخرین خط این توافق بین المللی نیز آمده است: «… ایران بیان داشته است که چنانچه تحریم‌ها جزئا یا کلا مجددا اعمال شوند، ایران این امر را به منزله زمینه‌ای برای توقف کلی یا جزئی تعهدات خود وفق این برجام قلمداد خواهد نمود.» در حقیقت دیپلمات های ایران با علم به احتمال کارشکنی غرب، در دو بخش از برجام، حق ایران را نقض این توافق به عنوان یک اقدام «مشروع» گنجانده اند.
به نظر می رسد با توجه به این اظهارات و شنیده های خراسان در این زمینه، جمهوری اسلامی ایران آماده می شود تا طبق تصریح دو بند متن اصلی برجام اقدامات کاهشی خود را در انجام تعهدات هسته ای صورت دهد. در این زمینه و با توجه به محدودیت های اصلی کشورمان طبق برجام که در فردو، نطنز، تحقیق و توسعه، راکتوراراک، کارخانه آب سنگین و نظارت ها بوده، این امکان وجود دارد که اقدامات متقابل احتمالی نیز در این حوزه ها باشد.
گزینه های پیش روی جمهوری اسلامی برای این کار متنوع بوده است و در صورت رسیدن نظام به تصمیمی قطعی می تواند طیف متنوعی را شامل شود. تزریق گازUF-6 به دو آبشار سانتریفیوژ موجود در فردو که هم اکنون بدون گاز در حال چرخش هستند و تولید اورانیوم با غنای 3.67 درصد در این مرکز، نصب سانتریفیوژهای IR-2M و IR-4 در نطنز که به ترتیب توان غنی سازی 2 و 5 برابری نسبت به ماشین های IR-1 دارند، گذشتن از سقف 130 تولید آب سنگین در کارخانه آب سنگین خنداب که در ماده 14 برجام ذکر شده، فک پلمب از قرص های سوخت راکتور آب سنگین قدیمی اراک و ارسال آن ها از اصفهان به اراک و سرانجام توقف اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی به ویژه اجرای کد 3.1، (به خصوص این که هفته پیش محمد جواد ظریف گفته بود یکی از انتخاب های احتمالی ایران مقابل تحریم های آمریکا خروج از پیمان «ان.پی.تی» است) پنج اقدامی است که هر کدام به تنهایی یا ترکیبی از چند مورد می تواند طبق بندهای 26 و 37 برجام در مقابله با اقدام آمریکا در اعمال تحریم های هسته ای مشروعیت قانونی داشته باشد. هر چند این اقدامات در مرحله ابتدایی بوده و در صورت ادامه روند بی حاصل کنونی و نفع نبردن ایران از منافع برجام و اجرای تعهداتش، می تواند مراحل دیگری داشته و تا خروج قطعی کشورمان از برجام و ان پی تی را نیز در بر داشته باشد.

جمهوری اسلامی علاقه ای به برهم خوردن برجام نداشته و رفتار نجیبانه اش در این یک سال موید این حرف است اما همان طور که قبلا هم مسئولان اعلام کرده اند، کاسه صبر ایران هم حد و حدودی دارد. یک سال وقت زیادی برای آزمودن اراده و توان طرف مقابل به ویژه اروپایی ها برای حفظ توافقی بود که به گفته خودشان برای آن ها ابعادی امنیتی و حیثیتی داشت اما آن ها تاکنون ثابت کرده اند که یا نمی خواهند یا نمی توانند در برابر یک جانبه گرایی مخرب آمریکا بایستند. البته تاوان این ناتوانی یا نداشتن اراده را ایران نخواهد پرداخت وبه نظر می رسد باید بدانند اگر دنبال توافق یا قرارداد جدید هستند برای هر توافق و گفت وگوی جدیدی شرایط جدیدی نیز روی زمین ایجاد می شود.
روایت صالحی از دستور هسته ای رهبر انقلاب
رئیس سازمان انرژی اتمی راه اندازی زنجیره 20 موردی «آی.آر6» آن هم به رغم میل اروپایی ها را واکنش قوی و معنادار ایران به تروریستی خواندن سپاه توسط آمریکا دانست و گفت: هفته گذشته در حاشیه دیدار با کارگران خدمت مقام معظم رهبری رسیدیم و شرح مختصری از دستاوردهای ماشین‌های پیشرفته سانتریفیوژ دادیم. ایشان ضمن ابراز خشنودی فرمودند: “شما همچنان با قدرت به مسیر خود ادامه دهید”.به گزارش ایسنا، علی اکبر صالحی در همایش تقدیر از تلاشگران دستاوردهای هسته ای افزود: اگر با توصیه‌های الهی پشت سر رهبری حرکت کنیم، یقیناً پیروز این میدان هستیم. وی با اشاره به تأکیدات رهبری مبنی بر برنامه ریزی هسته ای برای نسل های بعد، تأکید کرد: اگر از قبل به این مهم توجه نمی‌کردیم الان همچون کشور عربستان که برای داشتن عنوان هسته‌ای، حاضر به هرگونه خفت و خواری می‌شود، بودیم. اعلام شد به زودی در عربستان راکتوری زیربحرانی راه اندازی می‌شود که ارزش آن یعنی هیچ.

منبع: افکار نیوز

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا