جدیدترین و داغ ترین اخبار بین الملل

انگلیس: شرکت‌های اروپایی برای تجارت با ایران از اقدامات آمریکا در امان می‌مانند

یکی از اعضای کابینه انگلیس می‌گوید که شرکت‌های اروپایی می‌توانند از معرض تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران مورد حفاظت قرار بگیرند.

طبق اعلام اتحادیه اروپا، قوانین مسدود سازِ به‌روز‌رسانی‌ شده این نهاد برای حفاظت از شرکت‌های اروپایی از امروز اجرایی می‌شوند، قوانینی که به گفته مقامات این اتحادیه هدف آن‌ها تلاش برای کاهش تأثیرات فراسرزمینی و غیرقانونی تحریم‌های آمریکا است.

به نوشته رویترز، آلیستر برت، که مسئول امور خاورمیانه در دولت انگلیس است به رادیو بی‌بی‌سی گفته است که «اگر یک شرکت از این هراس داشته باشد که در پی تحریم‌های آمریکا، از سوی یک نهادی علیه آن اقدامات قضایی اتخاذ شده و یا اقدامی انتظامی ضد آن انجام شود، این شرکت تا جایی که به قوانین اتحادیه اروپا مربوط است، مورد محافظت قرار می‌گیرد.»

این عضو دولت انگلیس افزود: «اینکه شرکت‌ها به کار با ایران ادامه دهند یا خیر، یک تصمیم تجاری است.»‌

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با امضای یک دستور اجرایی در روز دوشنبه فرمان شروع موج جدیدی از تحریم‌های ضدایرانی را صادر کرد. به موجب این دستور اجرایی، تحریم‌های ازپیش برنامه‌ریزی‌شده ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی ایران، اعمال خواهند شد. ترامپ اعلام کرد که هدف از این سیاست‌ها وارد آوردن “حداکثر فشار اقتصادی” بر ایران است.

روز دوشنبه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای مشترک با وزرای خارجه سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه از تصمیم آمریکا برای احیای تحریم‌ها علیه ایران ابراز تأسف کرد. در این بیانه تأکید شده است که طرف‌های باقی‌مانده در برجام متعهد شده‌اند علاوه بر موارد دیگر، در زمینه حفظ و نگهداری کانال‌های موثر مالی با ایران و تداوم صادرات نفت و گاز ایران همکاری کنند.

ادامه مطلب
جنگ جهانی سوم در راه است

موگرینی همچنین ساعاتی پیش در کنفرانسی خبری مشترکی با وزیر خارجه نیوزیلند تصریح کرد که تجارت بین ایران و اتحادیه اروپا «جنبه‌ای بنیادین از حق ایران برای داشتن مزیت اقتصادی در قبال آن چیزی است که تاکنون انجام داده‌اند، که مطابق با تمامی تعهدات هسته‌ای آن‌ها است.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین با اشاره به اینکه تجارت بخشی اساسی از توافق هسته‌ای است، گفت: «ما تمامی شرکت‌های کوچک و متوسط را به افزایش تجارت با ایران و در ایران به عنوان بخشی از چیزی که برای ما اولویتی امنیتی است، تشویق می‌کنیم.»

ژاپنی‌ها هم می‌گویند که تأمین انرژی این کشور نباید تحت تأثیر تحریم‌های اعمالی ایالات متحده علیه ایران قرار بگیرد. هیروشیگی سِکو، وزیر اقتصاد، تجارت و صنایع ژاپن در کنفرانسی خبری گفت که طی دور دوم مذاکراتی که اوایل ماه جاری میلادی در واشنگتن داشته‌اند، «طرف ژاپنی بر این اصل عمومی تأکید کرد که [تحریم‌های ایالات متحده] نباید بر تأمین انرژی تأثیر داشته باشد یا اثری منفی بر فعالیت‌های تجاری ژاپن داشته باشد.»

به این مقاله امتیاز دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا