جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

برنج چرا گران شد؟

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، جمیل علیزاده شایق دبیر انجمن برنج کشور با تصریح بر اینکه علت افزایش قیمت برنج، تنها یک عامل دارد و آن، عدم نظارت است، گفت: برنجی که در بازار به شکل جهشی نزدیک
به 50 درصد افزایش یافته است، تولید شهریور سال 1397 است. همزمان با آن نیز، یک میلیون و 200 هزار تن برنج وارداتی در نیمه نخست سال 97 وارد کشور شده است و دو میلیون و 200 هزار تن نیز تولید کشور بود.
این کارشناس اقتصادی اشاره کرد: 3 میلیون و 400 هزار تن، سال 97 برنج داشتیم و کسری نداشتیم زیرا حداکثر نیاز کشور سه میلیون تن است و حتی می تواند کمتر هم باشد و برنجی که الان گران شده است، برای تولید سال 98 نیست زیرا برنج تازه نشاء می شود و بنابراین گرانی امروز برنج در دست کشاورز نیست.
دبیر انجمن برنج کشور درباره ریشه های گرانی برنج اظهار داشت: کارخانه دارهایی که برنج ها را تبدیل کرده اند، خودشان وارد چرخه تجارت برنج شده اند و بازرگان هایی که کارشان تجارت برنج است، حس کردند چون نظارتی در کار نیست، قیمت ها را افزایش داده اند و جز این، دلیل علمی و منطقی دیگری برای گرانی برنج وجود ندارد.
محمد حسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه در مجلس نوسانات نیز افزایش قیمت را فقط محدود به برنج نداست و گفت: همه محصولات موجود در سبد خانوار، دچار نوسانات قیمت شده اند و برنج نیز در کنار بقیه محصولات، گران شده است و حدود سه ماه پیش نوسانات قیمت را در برنج پیش بینی کرده بودیم.
وی درباره علل گرانی برنج تصریح کرد: یکی از دلایل این گرانی، تعلل در ترخیص بسیاری از کالاهای وارداتی از جمله برنج در گمرک است که البته با کمک های گمرک و سازمان استاندارد، این موضوع تا حدودی برطرف شد.
وی با اشاره به واردات یک میلیون و 200 هزار تن برنج در سال گذشته اظهار داشت: برخی کارشناسان معتقد هستند نیاز کشور سه میلیون تن برنج است که باور داریم این آمار کارشناسی نیست زیرا نیاز داخل کشور خیلی بیشتر از این مقدار است.
این نماینده مجلس درباره دیگر دلایل گرانی برنج اظهار کرد: با حجم عظیم هزینه تولید برنج و کار پر رنج تولید این محصول، باید انتظار افزایش قیمت را داشت زیرا یک کارگر فقط در یک روز در نشاء برنج، 120 هزار تومان دریافت می کند و این قیمتی که در بازار وجود دارد، برای کشاورز مقرون به صرفه نیست.

منبع: اقتصاد نیوز

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا