جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

جزئیات تازه درباره گروه خون طلایی

از نظر آماری، AB منفی نادرتر از سایر گروه‌های خونی است و فقط در "۱٪ از هند و اروپایی‌ها، ۰.۳٪ از آفریقایی آمریکایی، ۰.۱٪ از آسیایی‌ها و ۰.۲٪ از مردم آمریکای لاتین" دیده می‌شود.

چهار گروه خونی اصلی وجود دارد و با وجود یا عدم وجود دو آنتی ژن A و B در سطح گلبول‌های قرمز طبقه بندی می‌شوند. علاوه بر این، پروتئینی به نام “Rh” وجود دارد که (+) یا (-) بودن گروه خونی را تعیین می‌کند.

طبق گفته صلیب سرخ گروه‌های خونی شامل ۸ نوع A مثبت، A منفی، B مثبت، B منفی، O مثبت، O منفی، AB مثبت و AB منفی می‌شوند. اما از بین این هشت مورد، کدام رایج‌تر است؟

رایج ترین گروه خونی چیست؟

شایع ترین گروه خونی O مثبت است که گروه خونی ۳۷ درصد از جمعیت جهان است. این گروه خونی از آنجایی که “متداول ترین گروه خونی” است، تقاضای زیادی دارد و دومین گروه خونی رایج A مثبت است که در «۳۳ درصد از جمعیت قفقازی، ۲۴ درصد از آفریقایی آمریکایی، ۲۷ درصد از آسیایی ها و ۲۹ درصد از مردم آمریکای لاتین» دیده می شود.

نادرترین گروه خونی چیست؟

طبق گفته صلیب سرخ بیش از ۶۰۰ آنتی ژن شناخته شده دیگر وجود دارد و فقدان یا وجود آنها باعث ایجاد “گروه های خونی نادر” می شود.

با این حال، از نظر آماری، AB منفی نادرتر از سایر گروه‌های خونی است و فقط در “۱٪ از هند و اروپایی‌ها، ۰.۳٪ از آفریقایی آمریکایی، ۰.۱٪ از آسیایی‌ها و ۰.۲٪ از مردم آمریکای لاتین” دیده می‌شود.

صلیب سرخ می‌گوید گروه خونی B منفی نیز غیرمعمول است و در جمعیت‌های «۲ درصد از هند و اروپایی‌ها، ۱ درصد آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار، ۰.۴ درصد از آسیایی‌ها و ۱ درصد از آمریکایی‌های لاتینی» دیده می‌شود.

گروه خون طلایی چیست؟

Rh-null نادرترین گروه خونی است و به گفته دیسکاوری، “خون طلایی” در نظر گرفته می شود. خون Rh-null با فقدان کامل آنتی ژن در سیستم Rh، که بزرگترین سیستم گروه خونی است طبقه بندی می شود.

دیسکاوری می‌گوید تنها ۴۳ نفر روی زمین دارای این گروه خونی هستند و تنها ۹ اهداکننده فعال وجود دارد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
دنیای اقتصاد
دکمه بازگشت به بالا