جدیدترین و آخرین اخبار داغ اجتماعی

راز‌های آرامش میان زن و شوهر در زندگی مشترک

آرامش در زندگی زناشویی یکی از اهداف اصلی ازدواج است که در کنار عشق و علاقه، خوشبختی شما را تضمین می‌کند.

همه در زندگی مشترک نیاز به آرامش دارند. کشمکش و تعارض می تواند باعث از بین رفتن احساس دلخوشی و دلبستگی به زندگی مشترک شود. برای این که بتوانید آرامش را در زندگی زناشویی تجربه کنید باید بتوانید مهارت‌های ارتباطی خودتان را بهبود داده و به نیاز‌های همسرتان توجه نمایید.

داشتن یک ازدواج شاد نیاز به یکسری مهارت‌های اساسی دارد که زن و شوهر باید با تمرین به آن‌ها برسند. به عنوان مثال قدردانی‌های به موقع، کنترل بحث و ناراحتی، تامین نیاز‌های عاطفی، مالی و جنسی، حمایت مناسب زن و شوهر از یکدیگر و … که همه نیاز به سطح خاصی از رشد و بلوغ شخصیتی دارند.

تسلط شما بر مهارت‌های زندگی مشترک است که می تواند ازدواج شما را تبدیل به یک زندگی شاد و موفق کند. یکی از مهم‌ترین مهارت‌های کلامی و رفتاری که تاثیر مستقیمی بر موفقیت ازدواج شما می‌گذارد، ایجاد آرامش در زندگی زناشویی است.

برای ایجاد آرامش در زندگی زناشویی می توانید از روش‌هایی که در ادامه مقاله آمده است، استفاده کنید.

مسئولیت پذیری
بدن مسئولیت پذیری نمی توانید زندگی شاد و پر از آرامشی را تجربه کنید. زمانی که کاری برعهده شما قرار می‌گیرد باید سعی کنید به بهترین شکل ممکن، آن کار را انجام دهید. اگر می خواهید همسرتان به شما اعتماد داشته باشد باید مسئولیت پذیر باشید.

سبک زندگی سالم
سبک زندگی سالم هر دو بخش روح و جسم را در برمی گردد. روح شما، ذهن، فکر و احساسات شما است که برای حفظ آرامش زندگی مشترک باید بتوانید بر آن‌ها کنترل داشته باشد، تسلط بر روح و روان به شما کمک میکند که بهتر بتوانید مشکلات زندگی مشترکتان را حل کنید. برای این که روح و روانتان در بهترین حالت خود قرار بگیرد نیاز به یک بدن سالم دارید.

سبک زندگی سالم که شامل تغذیه سالم، ورزش منظم و اهمیت دادن به شخصیت فردی است باعث می‌شود بیماری‌ها و درد‌های کمتری را تجربه کنید و در بالاترین سطح انرژی جسمی و روحی قرار بگیرید. درد و بیماری تاثیرات منفی بر خلق و خوی افراد می‌گذارد. زوج‌هایی که سبک زندگی سالم نداشته باشند، زندگی مشترکشان هم ناسالم و نا منظم خواهد شد.

ادامه مطلب
مصوبه ی جدید تعیین ساعات آغاز به کار ادارات و سایر مشاغل

مدیریت مالی
مشکلات مالی یکی از بزرگترین معضلاتی است که مانع از احساس آرامش در زندگی و حتی طلاق می‌شود. مهارت مدیریت مالی کلید یک ازدواج موفق و زندگی آرام است. اگر زوجین درباره مدیریت مسائل مالی از جمله پس انداز، خرج کردن، هزینه‌های اضافی و … دیدگاه متفاوتی داشته باشند، همیشه بحث سر مسائل مالی باعث ایجاد تلاطم در زندگی خواهد شد. آرامش زندگی مشترک در گرو درک متقابل زن و شوهر از نظر مدیریت مالی است.

مهارت برقراری ارتباط صحیح
آموختن مهارت‌های ارتباطی بین زوجین برای ساختن یک زندگی آرام و موفق ضروری است. آرامش در زندگی مشترک زمانی امکان پذیر است که دو نفر با یکدیگر صادق باشند و بتوانند ارتباطی موثر برقرار کنند. شما باید بتوانید درباره مشکلات و ناراحتی‌های خودتان، بدور از جنجال و کشمش با هم صحبت کنید تا بتوانید به نتیجه گیری درستی برای بهبود رابطه تان برسید.

مهارت تشکر و قدردانی
غرور و لجبازی‌های بی جا آرامش زندگی را به هم میزند. به جای غرور داشتن سعی کنید مهارت قدردانی و تشکر را در خود تقویت کنید. به این ترتیب احساس ارزشمندی به شریک زندگی خود می‌دهید و نتیجه آن داشتن همسری است که همیشه شاد و پر از آرامش است.

زمانی که همسرتان متوجه شود درک بالایی نسبت به او و زحماتش دارید، برای رفاه و آرامش و حال خوب شما بیشتر تلاش میکند و محبت و علاقه اش به شما بیشتر می‌شود.

تشکر کردن، شما را کوچک نمی‌کند بلکه باعث می‌شود در چشم همسرتان فردی ارزشمندتر و قابل احترام‌تر شوید.

مهارت گوش دادن
شاید با خودتان فکرکنید که به تمام حرف‌های همسرتان گوش می دهید، ولی اگر نتوانید به درک درستی از هدف و منظور همسرتان که در پشت جملاتش نهفته است، برسید، نمیتوانید با هیچ گفتگویی مشکلاتتان را حل کنید یا رابطه تان را بهتر کنید.

ادامه مطلب
رسیدگی به معلمان معترض به رتبه بندی آغاز شد

برای تقویت مهارت گوش دادن، قوانین زیر را رعایت کنید:

– حالت تدافعی نگیرید.

عصبانیت و ناراحتی خود را کنترل کنید یا به همسرتان بگویید اجازه دهد آرام شوید تا بتوانید منطقی صحبت کنید.

– گاهی همسرتان فقط نیاز به همدلی دارد، نیازی نیست به دنبال راه حل باشید.

– اگر همسرتان کار اشتباهی مرتکب شده و احساس پشیمانی می کند او را قضاوت و سرزنش نکنید، خودتان را حامی او نشان دهید.

مهارت عشق ورزی
یکی از مهم‌ترین نیاز‌هایی که باید در ازدواج برآورده شود، نیاز به دوست داشته شدن است. شما باید بیاموزید که چطور علاقه خود را به صورت کلامی و جسمی ابراز کنید. یاد بگیرید چطور با همسرتان عشق بازی کنید و به او نشان دهید که عاشقانه دوستش دارید.

حرف‌های محبت آمیز، القاب شیرین، برخوردهای فیزیکی احساسی، خرید هدیه، کمک در کار‌های شخصی، پختن غذای مورد علاقه، گذاشتن یک قرار عاشقانه در رستوران مورد علاقه و … همه راه‌هایی برای نشان دادن عشق و علاقه شما به همسرتان است.

هر شخصی روشی متفاوت برای ابراز علاقه دارد. زبان عشق همسرتان را بیاموزید و همانطور که دوست دارد به او ابراز علاقه کنید. هر چند سالی که از زندگی مشترک شما گذشته باشد، نیاز به دوست داشته شدن همسرتان، از بین نمی‌رود.

مهارت سازگاری
عشق و علاقه بین زوجین بدون مهارت سازگاری، پایدار نمی‌ماند. انعطاف پذیری و توانایی کنار آمدن با مشکلات باعث می‌شود که بتوانید روحیه خودتان را حفظ کنید و زندگی مشترکتان را بهبود بدهید. از مشکلات ایجاد شده به عنوان تجربه‌ای استفاده کنید تا دوباره تکرار نشود. مشکلات تجربه انسان را افزاییش می دهد و چیز‌های زیادی به او می‌آموزند.

همسر شما هنگام ناراحتی، مشکلات و عصبانیت چیز‌هایی را به زبان می‌آورد که در حالت عادی ممکن نبود از او بشنوید. به حرف‌های ناراحت کننده‌ای که میزند فکر نکنید، این حرف‌ها صرفا برای تخلیه عصبی هستند، مهم این است که علت ناراحتی و پیام پنهانی که به صورت ناخودآگاه در پشت این جملات است را متوجه شوید و برای اصلاحش تلاش کنید.

ادامه مطلب
آغاز نمایشگاه عطر سیب 1401 از فردا 2 مرداد

مهارت برقراری ارتباط با خانواده همسر
یکی از مشکلاتی که تاثیر زیادی در به هم زدن آرامش ازدواج دارد، عدم مهارت برقراری ارتباط با خانواده همسر است. مسلما خانواده همسر شما فرهنگ و نگرشی متفاوت با شما دارند، برای این که بتوانید ارتباطی موثر با آن‌ها برقرار کنید نباید روی تفاوت‌ها تمرکز داشته باشید یا بخواهید که مطابق میل شما رفتار کنند.

سعی کنید رفتار محترمانه‌ای با خانواده همسرتان داشته باشید و بیش از حد با آن‌ها صمیمی نشوید. از گفتن حرف‌های پیش پا افتاده یا مسخره کرده یا دخالت در مسائل خانوادگی آن‌ها اجتناب کنید. حفظ حریم و حد و مرز با خانواده همسر کلید حفظ آرامش در زندگی زناشویی است.

مهارت حمایت از همسر
حمایت از همسر از نظر عاطفی و کاری روابط خانوادگی می تواند زمینه ساز ایجاد آرامش در زندگی زناشویی باشد. همسرتان باید بدانید که شما همیشه حامی او هستید، اگر احساس می کنید همسرتان ناراحت است از او بخواهید درباره نگرانی هایش با شما صحبت کند. اگر همسرتان نیاز دارد زمانی را در تنهایی بگذراند تا افکارش را نظم بدهد، مثلا برای خواخوری بیرون برود یا در اتاقش چند ساعتی تنها باشد، او را درک کنید.

نقاط قوت همسرتان را به او یادآوری نمایید، او را تحسین کنید تا انرژی بیشتری بگیرد. در انجام کارهایش به او کمک کنید و سعی کنید تا حد ممکن باری از دوشش بردارید. در مقابل حرف‌های خانواده یا دوستان، از همسرتان حمایت کنید و سعی کنید همیشه با او در یک تیم باشید.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
باشگاه خبرنگاران جوان

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا