جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

راهکاری برای کنترل وزن

معمولا یکی از دشوارترین بخش های هر رژیم لاغری، افزایش مجدد وزن پس از لاغر شدن است، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که افراد می‌توانند با موفقیت وزن خود را پس از افزایش ناشی از پایان رژیم لاغری، کنترل کنند.

مطالعات انجام شده روی ۲۵۰۰ عضو یک مرکز پایش وزن با عنوان Weight Watchers، منجر به ارائه راهکاری برای کنترل وزن در پی چاقی بعد از پایان رژیم شد.

طی این مطالعات، پژوهشگران استراتژی ‌هایی که موفق ‌ترین مشتریان این مرکز برای جلوگیری از افزایش وزن پس از تکمیل یک برنامه طولانی ‌مدت کاهش وزن استفاده می ‌کردند، مورد بررسی قرار گرفت. همه این اعضا به طور متوسط ۲۶ کیلوگرم از وزن خود را طی یک برنامه بلند مدت از دست داده و این وزن را برای بیش از سه سال حفظ کردند.

این تیم با استفاده از پرسشنامه‌ های گسترده، رفتارها، اهداف، موفقیت‌ ها و شکست‌ های هر فرد را بین سال‌های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ بررسی کردند.

پروفسور سوزان فیلان، مدیر مرکز تحقیقات سلامت Cal Poly و استاد رشته حرکت شناسی و سلامت عمومی، در این رابطه می ‌گوید: این دقیقاً سؤال بسیاری از مردم جهان است و ما می خواهیم بدانیم افرادی که در طولانی ‌مدت کاهش وزن را با موفقیت حفظ کرده‌اند، چگونه این کار را انجام می‌ دهند؟ ما چه چیزهایی می توانیم از آنها بیاموزیم تا به دیگران که رژیمی مشابه را پشت سر می گذارند کمک کنیم تا موفق تر شوند؟

سؤالات نظرسنجی شامل این موارد بود: بیشترین وزنی که قبل از شروع مجدد تلاش‌های کاهش وزن دوباره به دست آورده‌ اید چقدر بوده است؟ وقتی سعی کردید دوباره این مقدار وزن را کم کنید، استراتژی اصلی شما چه بود؟ بهترین راه برای مقابله با کاهش وزن مجدد چیست؟

راهکاری برای کنترل وزن؛ چه کنیم تا بعد از لاغر شدن دوباره چاق نشویم؟

برای دستیابی به پاسخ این سوالات، پژوهشگران این افراد را به سه گروه تقسیم کردند. نزدیک به نیمی (۴۸٪) کاهش وزن خود را حفظ کرده و شرایط پایدار داشتند. در حالی که ۲۹ درصد افزایش و کاهش وزن را تجربه کرده و ۲۳ درصد به تدریج وزن از دست داده خود را به دست آوردند.

ادامه مطلب
مجموع قربانیان کرونا در کشور از 69 هزار نفر گذشت/396 شهر در وضعیت قرمز و نارنجی

نویسندگان مطالعه خاطرنشان کردند: تقریباً ۹۵ درصد از شرکت کنندگان زن بوده و میانگین سنی ۶۰ سال داشتند. نتایج این مطالعات نشان داد موفق ترین راهبردهای کاهش وزن شامل ثبت کالری، تعیین هدف کالری؛ چک کردن وزن و تمرین ردیابی بود.

گفتنی است این افراد علاوه بر کنترل رژیم غذایی و سبک زندگی خود، از مکانیسم ‌های مقابله روان ‌شناختی بیشتری مانند تقویت ذهنی، حل مسئله و بازسازی افکار منفی استفاده کردند.

محققان می گویند در حالی که عقب افتادن از برنامه در طول رژیم کاهش وزن، طبیعی است، اما فکر کردن به آن به روش صحیح باعث ایجاد تفاوت می شود. شرح کامل این مطالعه در آخرین شماره مجله تخصصی Obesity منتشر شده است.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
خبر انلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا