جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

روش‌های پیشگیری دو سرطان شایع میان زنان

رئیس انجمن سرطان‌های زنان ایران با تاکید بر اهمیت غربالگری و تشخیص زودرس سرطان‌ها به خصوص در جامعه زنان ایران، گفت: در بــین زنــان کشــورهای در حــال توســعه، سرطان دهانه رحـم از علـل مهـم مـرگ و میـر زنان محسوب میشود و بعد از سرطان سـینه، دارای بیشترین فراوانـی اسـت.

دکتر طاهره اشرف گنجویی رئیس انجمن سرطان های زنان ایران با اشاره به برگزاری دهمین کنگره بین المللی سرطان های زنان در روزهای ۳ الی ۵ اسفند در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی، اظهار داشت: در این کنگره در رابطه با آخرین پیشرفتهای علمی مرتبط با سرطانهای زنان بحث خواهد شد و اهداف اصلی آن شامل پیشگیری، درمان و همچنین بهبود کیفیت زندگی در مبتلایان به سرطان زنان است.

رئیس انجمن سرطان های زنان ایران با تاکید بر اهمیت غربالگری و تشخیص زودرس سرطان ها به خصوص در جامعه زنان ایران، گفت: موضوع غربالگری عمدتآ در مورد سرطان دهانه رحم مطرح است، که در بــین زنــان کشــورهای در حــال توســعه، سرطان دهانه رحـم از علـل مهـم مـرگ و میـر زنان محسوب میشود و بعد از سرطان سـینه، دارای بیشترین فراوانـی اسـت.

وی ادامه داد: سـرطان دهانـه رحـم، نـه تنهـا شـایعتـرین و مهـمتـرین سرطان در زنان بسیاری از کشورهای در حال توسعه است، بلکه به دلیل جوان بودن این افـراد هنگــام مــرگ، اهمیــت اجتمــاعی ایــن بیمــاری برجسته تر میشود.

دکترگنجویی در مورد اصلی ترین عوامل موثر در ابتلا به سرطان دهانه رحم ، بیان داشت: مهمترین عوامل مستعد کننده این بیماری مصرف سیگار و داشتن رفتارهای جنسی پر خطر است..البته ایـن سـرطان بـه دلیل داشـتن یـک دوره طـولانی قبـل از تهــاجم، در صورت وجــود برنامــه غربــالگری و همچنــین وجود درمان مناسب برای ضایعات اولیه، قابـل پیشگیری است.

رئیس انجمن سرطان های زنان ایران افزود: برنامـه سـازمان یافته غربالگری برای زنان ایرانی میتوانـد تـأثیر قابل توجهی در کاهش این بیماری داشته باشد و به عنوان یک ضرورت مطرح است، اما در مورد سرطان جسم رحم غربالگری توصیه نمیشود زیرا در اکثر موارد به صورت خونریزی غیر طبیعی رحمی تظاهر میکند و بنابراین بیمار معمولآ در مراحل اولیه بیماری به پزشک مراجعه میکند.

ادامه مطلب
تشخیص به موقع سرطان در بدن با لنز‌های هوشمند چشمی

وی مهمترین عوامل در پیشگیری از سرطان رحم را اینگونه برشمرد و گفت: تغییر سبک زندگی در جهت کاهش اضافه وزن و انجام ورزش میتواند در کاهش میزان سرطان جسم رحم و تخمدان کاملا مؤثر باشد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
خبر انلاین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا