جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

روش های موثر برای تسکین گلودرد

اغلب گلودرد با علائمی مثل خارش، سوزش و تورم و التهاب در گلو تجربه می‌شود؛ اما می‌توان با انجام اقداماتی این علائم را تا حد زیادی کاهش داد.

شاید برای شما هم پیش آمده است که صبح با گلودرد از خواب بیدار شوید؛ گلودردی که پایدار نیست و به تدریج تا اواسط روز از بین می‌رود اما همان چند ساعت وجود این احساس در گلو شما را آزرده است. از طرفی با توجه به افزایش بیماری‌های تنفسی در فصول سرد سال و وجود آلودگی هوا، گلودرد می‌تواند معضل مشترک خیلی از ما در این روزها باشد.

بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، راهکارهای ساده برای اجتناب از درد گلو توسط کارشناسان شامل موارد زیر است:

_ غرغره آب نمک: نمک تورم و التهاب مخاط را از بین می‌برد و به تسکین گلودرد کمک می‌کند. یک قاشق چای خوری نمک را می‌توان با ۸ اونس آب گرم ترکیب کرد و آن را برای چند ثانیه غرغره کرد و بعد از دهان خارج کرد. این کار باید چند بار تکرار شود.

چند روش موثر برای تسکین گلودرد

_ استفاده از قرص‌های مکیدنی: برخی از قرص‌های مکیدنی ضد گلودرد حاوی منتول هستند. منتول عنصری است که بافت گلو را بی‌حس می‌کند و با تسکین موقت سوزش و درد گلو همراه است. آب نبات‌های نعناع هم همین تاثیر را دارند.

_ تسکین درد با داروهای بدون نسخه: مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده اعلام کرده که ویروس‌ها اغلب باعث گلودرد هستند پس گلودرد با آنتی بیوتیک درمان نمی‌شود. داروهای ضد التهابی مانند آسپرین یا ناپروکسن می‌تواند به کاهش التهاب و تورم گلو کمک کند.

_ خوردن عسل: چای گرم همراه با عسل شیرین می‌تواند منجر به تسکین گلو شود و از تحریک آن برای سرفه کردن جلوگیری کند. علاوه بر این چای گرم، بدن را از کم آبی نجات می‌دهد و این یک گام دیگر برای درمان گلودرد است. تحقیقات در این میان نشان داده عسل خاصیت ضد سرفه دارد. سایر مایعات گرم مانند سوپ می‌تواند مفید باشد فقط مطمئن باشید که این نوشیدنی‌ها گرم هستند نه داغ؛ چون داغ بودن آنها گلو را بیشتر حساس می‌کند.

ادامه مطلب
بهترین تغذیه برای مهار گرسنگی بعد از تمرین

_ نوشیدن آب: آب کافی در بدن، بخشی از درمان گلودرد است. وقتی شما دچار کم آبی هستید دهان بزاق کافی برای مرطوب نگه داشتن گلو تولید نمی‌کند و همین اتفاق تورم و التهاب را افزایش می‌دهد.

_ استفاده از دستگاه‌های مرطوب کننده: تنفس در هوای مرطوب می‌تواند به تسکین بافت متورم در بینی و گلو منجر شود. استفاده از دستگاه‌های مرطوب کننده راه عالی برای افزایش رطوبت هوای اتاق است. با گذشت زمان و با تنفس چنین هوایی، گلو درد تسکین می‌یابد.

_ مصرف آنتی بیوتیک: هرچند ویروس‌ها بیشترین نقش را در ابتلا به گلودرد دارند اما باکتری‌هایی مانند استرپتوکوک، باعث گلودرد استرپتوکوکی می‌شوند. در این هنگام استفاده از آنتی بیوتیک‌ها برای خلاص شدن از باکتری‌ها می‌تواند مفید باشد که البته نیاز به نسخه پزشک دارد. فراموش نکنید که مصرف آنتی بیوتیک‌ها نباید خودسرانه متوقف شود، حتی زمانی که علائم گلودرد متوقف شده‌اند. بدون در نظر گرفتن دوره کامل مداوا، گلودرد ممکن است با علائم بدتری بازگردد.

در نهایت اگر درد گلو بخصوص هنگام بلع شدید بود و با تب بالا، استفراغ و یا احساس تهوع همراهی کرد، باید حتما به پزشک مراجعه کنید.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
خبر انلاین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا