جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

قیمت لحظه ای میلگرد به چه عواملی بستگی دارد؟

بسیاری از فعالان ساخت و ساز و ساختمان‌سازی به طور مداوم به دنبال قیمت لحظه ای میلگرد هستند تا متریال مورد نیاز خود را با مناسب‌ترین نرخ و بالاترین کیفیت از کارخانه‌های تولید کننده خریداری کنند. میلگرد و فرآورده‌ای فولادی قیمت ثابتی ندارند و هر لحظه ممکن است شاهد افزایش یا کاهش قیمت‌ها باشیم که این موضوع می‌تواند روی قیمت تمام شده ساختمان‌سازی نیز تاثیر گذار باشد. به بیانی دیگر، بخشی از هزینه‌‎ها و تورم مسکن به قیمت محصولات فولادی بر می‌گردد.

عوامل مختلفی وجود دارند که روی نرخ لحظه‌ای میلگرد تاثیرگذار هستند که برخی از آن‌ها، تاثیرگذاری بیشتری روی قیمت‌ها دارند. با همه این توضیحات ما در این مطلب، مهم‌ترین پارامترهای تاثیرگذار روی قیمت روز میلگرد کارخانجات مختلف را بررسی کرده‌ایم.

1. میزان عرضه و تقاضا

در بازار بسیاری از محصولات از جمله فراورده‌های فولادی، عرضه و تقاضا می‌تواند روی قیمت روز محصولات تاثیرگذار باشد. در همین راستا، هر چه تقاضا برای خرید میلگرد بیشتر از میزان تولید و عرضه کارخانه‌ها باشد، به طور طبیعی شاهد افزایش قیمت‌ها هستیم.

یکی از مواردی که می‌تواند روی میزان عرضه و تقاضا میلگردها تاثیرگذار باشد، شرایط آب و هوایی و فصل‌های مختلف است. معمولا میزان ساخت و ساز در فصل‌های سرد سال کم می‌شود و حجم خرید انواع میلگرد نیز کاهش می‌یابد. این در حالی است که با رونق گرفتن ساخت و ساز در فصل‌های گرم سال، تقاضا برای خرید میلگردها و به طور طبیعی نرخ محصولات نیز افزایش می‌یابد.

2. قیمت تمام شده مواد اولیه

برای تولید میلگرد در سایزهای مختلف به مواد اولیه و تجهیزات متنوعی نیاز است. در همین راستا، نوسان قیمت در بازار متریال اصلی و مواد اولیه تولید میلگرد، روی نرخ لحظه‌ای میلگرد نیز تاثیرگذار است و باعث تغییر قیمت‌ها می‌شود. برای تولید میلگرد در کارخانه‌های مختلف به مواد اولیه‌ی همچون سنگ آهن، قراضه‌های آهن، نیکل، کروم و کربن نیاز است.

3. کارخانه تولید کننده

یکی دیگر از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار روی قیمت میلگرد در کشورمان ایران، برند و کارخانه‌ای تولیدکننده است. کیفیت تولید و تقاضا برای خرید از کارخانه دو عاملی هستند که باعث تغییر قیمت می‌شوند و به همین دلیل است که نرخ میلگرد در کارخانه‌‎های مختلف با یکدیگر متفاوت هستند. به عنوان مثال، قیمت میلگرد نیشابور خراسان با قیمت میلگرد در کارخانجات دیگر تفاوت‌هایی دارد و هیچ کدام از تولیدکنندگان میلگردهای خود را با قیمت یکسان روانه‌ی بازار نمی‌کنند.

برخی از مهم‌ترین تولیدکنندگان میلگرد در کشورمان ایران عبارت‌انداز:

  • ذوب آهن اصفهان
  • فولاد خراسان (نیشابور)
  • کویر کاشان
  • فولاد آذربایجان (میانه)
  • جهان فولاد سیرجان
  • آتیه خلیج فارس
  • فولاد آناهیتا گیلان
  • بافق یزد
  • فولاد یزد (احرامیان)

4. نوسانات بازار ارز

نوسانات در بازار ارز و تغییر نرخ دلار نیز یکی دیگر از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار روی قیمت فرآورده‌های فولادی از جمله میلگرد به شمار می‌‌روند. حالا شاید این پرسش برای شما مطرح شود که چرا نرخ میلگرد برخی کارخانجات مختلف به عنوان مثال قیمت میلگرد آناهیتا ، به نوسانات بازار ارز وابسته است؟ در جواب باید گفت که ایران یکی از کشورهای مطرح در زمینه تولید و صادرات انواع ورق‌ها و مقاطع فولادی به شمار می‌رود که خرید و فروش محصولات بر اساس دلار انجام می‌شود. در نتیجه، نوسانات شدید در بازار ارز نیز می‌تواند باعث تغییر نرخ لحظه‌ای میلگردها شود.

5. شاخص صنعت در بورس

شاخص صنعت در بازار بورس نیز به طور مستقیم روی قیمت انواع میلگردها و مقاطع فولادی تاثیرگذار است؛ این شاخص بیانگر سطح عمومی قیمت‌ سهام شرکت‌های فعال در بخش صنعت است. به بیان ساده‌تر، نوسانات بورس هم مانند تغییرات در بازار ارز نیز می‌تواند باعث افزایش یا کاهش قیمت میلگرد شود.

شاخص بورس میلگرد
شاخص بورس میلگرد

6. وضعیت اقتصادی کشورها

عامل دیگری که می‌تواند روی قیمت انواع میلگردها تاثیرگذار باشد، وضعیت اقتصادی کشورها است. در واقع شرایط اقتصادی حاکم بر کشور و پارامترهایی مانند تورم و رکود هم می‌توانند به نوسان زیاد قیمت‌ها در بازار آهن آلات نیز دامن بزنند. علاوه بر شرایط حاکم بر اقتصاد کشور، تورم در مقیاس جهانی هم می‌تواند نرخ لحظه‌ای انواع میلگردها را تحت تاثیر قرار دهد. با افزایش تورم جهانی، قیمت جهانی آهن و محصولات فولادی نیز افزایش پیدا می‌کند.

7. هزینه‌های مربوط به حمل و نقل

 میلگردها را در حجم‌های انبوه و به تعداد بسیار بالا خریداری می‌شوند و برای حمل و نقل آن‌ها به تریلی و وسایل حمل و نقل سنگین نیاز است. در همین راستا، تغییر قیمت‌ها در بخش حمل و نقل و نرخ حامل‌های انرژی مانند بنزین و گازوئیل هم می‌توانند باعث افزایش یا کاهش قیمت این محصولات شوند.

 جمع‌بندی: آیا عوامل دیگری هم روی قیمت لحظه‌ای میلگردها تاثیرگذار است؟

ما در این مطلب به عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار روی نرخ میلگرد اشاره کردیم و هر کدام از آن‌ها را به طور کامل توضیح دادیم. هفت عامل معرفی شده تاثیرگذاری زیادی روی قیمت میلگرد دارند و باعث ایجاد نوسانات بیشتری می‌شوند. به غیر از موارد ذکر شده، عوامل دیگری هستند که می‌توانند روی قیمت میلگردها تاثیرگذار باشند که البته تاثیرگذاری کمتری دارند. به عنوان مثال، حجم واردات، سیاست‌های حمایتی دولت‌ها نیز می‌توانند به افزایش یا کاهش قیمت‌ها منجر شوند.

5/5 - (1 امتیاز)
دکمه بازگشت به بالا