جدیدترین و آخرین اخبار داغ سلامت

مهم‌ترین علل کم‌خوابی / راه‌های رسیدن به خواب ایده‌آل

بی‌خوابی یا کم‌خوابی برای برخی افراد چنان ملال‌آور و زجرآور است که فرد حاضر است هر دارو یا غذایی بخورد تا بتواند تنها چند ساعت خوابی عمیق و لذت‌بخش داشته و به صبر و حوصله کافی دست یابد.

«علت اغلب بی‌خوابی‌ها ناشی از گرفتاری‏های روزانه است که شب‏ها خود را نشان می‏دهد. البته پرخوری‌های شبانه نیز از شایع‌ترین علل بی‌خوابی افراد است. وقتی معده پر باشد، بدن باید انرژی زیادی را صرف هضم و جذب غذا کند و در چنین شرایطی به خواب رفتن تقریبا محال و غیرممکن است. فرد ناخودآگاه آن‌قدر در رختخواب پهلو به پهلو ‏می‌شود و غلت می‌خورد تا مشکل معده برطرف شود. در نهایت به خوابی غیرطبیعی می‏رود و صبح که برمی‌خیزد خسته و خواب‏آلود است. علاوه بر این موارد، تنش‌های عصبی، عوارض جانبی برخی داروها، دردهای جسمانی، ضعف و گرسنگی زیاد، بی‌نظمی‌های هورمونی، مصرف مشروبات الکلی، اضطراب و افسردگی از جمله مهم‌ترین علل بروز کم‌خوابی یا بی‌خوابی محسوب می‌شود.

راه‌های رسیدن به خواب ایده‌آل

بیشتر عواملی که سبب بی‌خوابی می‌‏شود به غیر از آنهایی که جنبه روحی و روانی دارند را می‌توان تا حدود زیادی با اصلاح برنامه غذایی و برخی اقدامات رفع کرد. مصرف کم مواد گوشتی به‌خصوص افرادی که اوره خون‌شان بالاست، خوردن غذاهای حاضری سالم و کم‏انرژی در وعده شام، کم‏ کردن وزن و کنترل پرفشاری خونی‏، ورزش، تفریح و حرکات جسمی، مصرف خوراکی‏ها و نوشیدنی‌هایی چون دوغ، خیار، آب‏لیمو، آب‌هویج، ترب یا تربچه، شیر گرم، نان و ماست، سیب درختی قرمز، عرق بهارنارنج و بیدمشک هنگام خواب و کاهو و فندق توصیه شده است.

گرم کردن و ماساژ کف پا و سعی در خروج افکار مزاحم و استحمام با آب ولرم رو به گرم پس از هضم کامل غذا و مشت و مال بدن هم می‌تواند بسیار اثربخش باشد. همچنین به افراد بی‌خواب توصیه شده روزها نخوابند و در طی روز تا حدودی فعالیت جسمی داشته و در نیمه دوم روز یعنی از ظهر به بعد چای، قهوه یا غذاها و نوشیدنی‏هایی که مواد محرک و ضدخواب دارند مصرف نکنند و از خوردن غذاهای سنگین، چرب، یبوست‌زا و غذاهای خشک‌کننده مراکز عصبی مانند سیر، فلفل و دارچین بپرهیزند.

از داروهای گیاهی مفید برای کم‏خوابی گشنیز است. این گیاه برخی از انواع بی‌خوابی را به‌سرعت بهبود می‏بخشد. برای این‌که خواب‏تان سنگین‌‏تر و عمیق شود می‌توانید بعد از شام یک لیوان آب سیب قرمز با قدری عسل یا آب تازه مرکبات بنوشید. برای تمدد اعصاب می‌توانید از یوگا، تمرینات تنفسی و نرمش‌های بدنی استفاده کنید. در شهرهای غربی کشور مثل ایلام و لرستان، بی‌خوابی را با مصرف دمکرده سنبل‌الطیب‏ و جوشانده اکلیل کوهی و کردها از تخم شنبلیله استفاده می‌کنند.

به این مقاله امتیاز دهید
دکمه بازگشت به بالا