جدیدترین و آخرین اخبار داغ اقتصادی

پلمب شعب بانکی متخلف در نرخ سود آغاز شد

از امروز با دستور بانک مرکزی شعب متخلف بانکی در حوزه نرخ سود سپرده و تسهیلات بانکی پلمب شدند.

بعد از افزایش غیرقانونی نرخ سود سپرده و تسهیلات در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی، بانک مرکزی به صورت جدی وارد عمل شد.

بانک مرکزی ابتدا در بخشنامه‌ای خطاب به بانک‌های عامل این اقدام را غیرقانونی دانست و با تاکید بر لزوم پایبندی بانک‌ها در خصوص نرخ مصوب سپرده‌های بانکی از اعمال اقدمات تنبیهی و انتظامی برای بانک‌ها و موسسات اعتباری متخلف خبر داد.

بعد از ابلاغ مجوز انتشار اوراق گواهی سپرده با سود ۲۳ درصدی، برخی بانک‌ها به خصوص بانک‌های دولتی نرخ سود سپرده‌های بانکی را افزایش دادند. مشاهدات خبرنگار تسنیم نشان می‌دهد نرخ سود سپرده در بانک‌های دولتی هم اکنون تا ۲۵ درصد هم افزایش یافته است.

گفتنی است نرخ سود تسهیلات بانکی نیز در شعب بانک‌های دولتی و خصوصی افزایش یافته و به حدود ۲۴-۲۵ درصد رسیده است! برخی از بانک‌های خصوصی هنگام پرداخت تسهیلات، نرخ سود را به مشتریان ۲۴ درصد اعلام می‌کنند. این نرخ پیش از این ۱۸ درصد بود.

بانک مرکزی بعد از اطلاع رسانی تسنیم از تخلفات سودی بانک‌ها، ۶ جریمه و مجازات را برای بانک‌های متخلف در نظر گرفت و تأکید کرد اگر در بازرسی‌ها مشخص شود شعبه‌ای تخلف کرده رئیس شعبه باید برکنار شود.

اطلاعات دریافتی خبرنگار تسنیم بیانگر آن است، که پلمب شعب متخلف بانکی در حوزه نرخ سود از امروز آغاز شده و در روز‌های آتی نیز ادامه خواهد داشت.

با بازرسی‌های انجام شده از سوی بازرسان بانک مرکزی، تعدادی از شعب متخلف بانکی امروز پلمب شدند؛ فرایند برخورد با بانک‌های متخلف به صورت جدی آغاز شده است.

بازرسی‌های میدانی بانک مرکزی از شعب بانکی در زمینه رعایت ضوابط این بانک در مورد نرخ سود سپرده‌های بانکی از روز شنبه آغاز و اقدامات تنبیهی لازم در مورد بانک‌ها و شعبه‌های متخلف انجام شده است.

ادامه مطلب
برنامه دولت برای افزایش حقوق کارکنان دولت

گفتنی است بانک مرکزی روز ۱۳ دی ماه سال جاری در بخشنامه‌ای خطاب به شبکه بانکی با تأکید بر لزوم پایبندی بانک‌ها در خصوص نرخ مصوب سپرده‌های بانکی از اعمال اقدمات تنبیهی برای بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متخلف خبر داد و تأکید کرد ضمن ابلاغ اخطار و تذکر به بانک‌ها و مؤسسات اعتباری ناقض نرخ‌های سود موصوف و برخورد با آن‌ها از طریق هیئت انتظامی بانک‌ها اقدامات زیر در خصوص بانک‌ها و مؤسسات اعتباری متخلف در دستور کار این بانک قرار می‌گیرد:

ـ تعطیلی یا غیرفعال کردن شناسه اختصاصی شعب متخلف.

ـ مدنظر قرار دادن تخلفات مذکور به‌عنوان تخلفات حایز اهمیت در تصمیم‌گیری برای صدور تأییدیه صلاحیت مدیران بانک‌ها و مؤسسات اعتباری.

ـ بازنگری در حدود رشد مجاز مقرر در ضوابط ناظر بر کنترل مقداری ترازنامه.

ـ بازنگری در تعداد شعبه و باجه.

ـ مدنظر قرار دادن تخلفات موصوف در بررسی‌های مربوط به صدور مجوز‌های موردنیاز بانک و مؤسسه اعتباری از جمله مجوز‌های برگزاری مجامع، افزایش سرمایه، ارایه خدمات ارزی و…

ـ عزل رؤسای شعبی که در رعایت ضوابط نرخ‌های سود مرتکب تخلف شده‌اند از سوی بانک و مؤسسه اعتباری

همچنین شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌های خصوصی در اطلاعیه‌ای مشترک بر لزوم رعایت نرخ سود قانونی از روز شنبه ۱۷ دی ماه تأکید کردند.

بر اساس اعلام شورای هماهنگی بانک‌ها و کانون بانک‌های خصوصی و مؤسسات اعتباری، از روز شنبه مورخ ۱۴۰۱.۱۰.۱۷ بازرسان بانک‌ها و بانک مرکزی بر رعایت مفاد این اطلاعیه نظارت جدی به‌عمل خواهند آورد.

به این مقاله امتیاز دهید
منبع
عصرایران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
Enter Captcha Here :

دکمه بازگشت به بالا